Wpis powstał w krytycznym momencie pandemii wirusa SARS-CoV-2, kiedy to wiele miesięcy upływało nam pod hasłem #zostanwdomu. Obostrzenia zostały zniesione, jednak w każdym z nas drzemie (co najmniej) kropla domatora. Wiele wymienionych poniżej punktów możecie zrealizować o każdej porze, każdego dnia. Dlatego zdecydowałam się odświeżyć listę propozycji dotyczących ciekawych aktywności, których każdy Potteromaniak spróbować powinien. Co zatem robić, aby nie nudzić się w domu, a do tego pozostać w kontakcie z fascynującym uniwersum Harry’ego Pottera? Lista jest przygotowana pod osoby dorosłe, które nie wyrosły z miłości do przygód młodego czarodzieja, ale większość pomysłów nada się również dla dzieci. A co jeśli akurat Ty nie nazwiesz siebie Potterheadem? Pomijając specyficzną tematykę, wiele punktów z poniższej listy może okazać się uniwersalnymi pomysłami. Może znajdziesz coś dla siebie. Także zaczynamy…

Spis treści

1. Gry planszowe

Rozpoczniemy od, być może, mało odkrywczego gatunku rozrywki, niemniej jednak nie sposób go ominąć na tej liście. Niezaprzeczalnie trzeba to powiedzieć: na nudę w domu idealne są gry planszowe. Planszówki to świetny pomysł na wolny wieczór, nie tylko w czasie kwarantanny. Na co warto zwrócić uwagę to fakt, że obecnie powstaje coraz więcej gier bez prądu w tematyce Harry’ego Pottera, a te każdy Potterhead bez wątpienia pokocha. Lista potterowych gier na pewno będzie rosnąć. Być może niektóre z nich nie są dla ciebie nowością. Jeśli w jakąś już grałeś lub znasz kilka innych przykładów, koniecznie napisz w komentarzu.

Cluedo: Harry Potter

To gra ze znanego cyklu Cluedo, w której rozgrzejemy swoje szare komórki. Przyjemna rozgrywka, która zmusza nas do dedukcji, jednocześnie przybliżając nas do magicznego świata Harry’ego i jego przyjaciół. Kiedyś gra była dostępna wyłącznie w Empiku, obecnie do kupienia w wielu sklepach internetowych. Cena zaczyna się od 95 zł. Liczba graczy: od 3 do 5.

gra harry potter cluedo

Trivial Pursuit: Harry Potter

Istnieją dwie wersję tej gry: podstawowa, która wyszła jako pierwsza, oraz deluxe. Ja posiadam tę „zwykłą” (zdjęcie poniżej), w której skład wchodzą tylko karty z pytaniami i odpowiedziami oraz kostka do losowania kategorii pytań. Zabawa polega na sprawdzeniu naszej wiedzy o uniwersum Pottera. Niektóre pytania okażą się banalne dla fanów, ale inne z kolei mogą przysporzyć sporego bólu głowy. Szczególnie jeśli wymagana odpowiedź dotyczy poprawnego przytoczenia pełnego nazwiska pobocznej postaci. Na kartach znajduje się 600 pytań z 6 kategorii: Czarna Magia, Hogwart, Zaklęcia i Eliksiry, Magiczne Przedmioty, Magiczne Postacie oraz Zwierzęta i Magiczne Stworzenia. Cena gry zaczyna się od 39 zł w sklepach internetowych za zwykłą wersję. Za wersję Deluxe zapłacimy od 95 zł. W wersji Deluxe mamy 300 kart, co daje nam łącznie aż 1800 pytań.

Trivial Pursuit: Harry Potter

Jadę do Hogwartu

Gra planszowa Jadę do Hogwartu ma bardzo atrakcyjną cenę, jednak z samych tylko opisów sklepowych ciężko dowiedzieć się, o co w niej chodzi. Notka od dystrybutora jest bardzo lakoniczna, chociaż zapewnia on, że czeka nas wspaniała zabawa z Harrym. Koszt około 20 zł sprawia chyba, że warto będzie zaryzykować i wypróbować tą pozycję. Liczba graczy: od 3 do 5.

gra jadę do hogwartu

Karty do gry Harry Potter

To właściwie zwykłe karty do gry, a jednak tak bardzo niezwykłe. Każda partia makao, pokera czy też każdej innej rozgrywki karcianej, nabierze zupełnie innego charakteru. Gorzej jeżeli za sprawą naszej mimiki przeciwnicy będą mogli wywnioskować, że na danej karcie znalazła się nasza ulubiona postać. Wówczas może być ciężko utrzymać pokerową twarz. Ceny zaczynają się od 20 zł za talię kart. W sklepach znajdziesz również karty do grania w Memory.

karty do gry harry potter

Labirynt. Harry Potter

Gra planszowa, która przeniesie nas w sam środek trzeciego zadania Turnieju Trójmagicznego, a to oznacza, że będziemy musieli odnaleźć w labiryncie tajemnicze przedmioty oraz istoty. Rozgrywka jest szybka (według producenta zajmie 20-30 minut). Liczba graczy od 2 do 4. Cena gry waha się od 100 do 150 zł.

gra labirynt harry potter

Gra Harry Potter Magical Beasts

Kolejna gra planszowa, w której możemy wcielić się w rolę bohaterów z serii o Harrym (do wyboru: Harry, Ron, Hermiona albo Ginny). Celem gry jest złapanie wszystkich fantastycznych zwierząt w Hogwarcie i na błoniach. Ciekawym urozmaiceniem jest przewracana tarcza (niczym schody, które same zmieniają swoje położenie!). Liczba graczy wynosi od 2 do 4. Ceny zaczynają się od 80 zł.

gra harry potter fantastyczne stworzenia

Gra Harry Potter Triwizard Maze Game

Również tutaj pojawia się motyw labiryntu oraz Turnieju Trójmagicznego. Czterech uczestników staje do walki o Puchar Trójmagiczny, ścigając się za pomocą skaczących kostek. Liczba graczy od 2 do 4. Cena od 40 zł.

Gra Harry Potter Triwizard Maze Game

Gra Top Trumps Match Harry Potter

W grach Top Trumps Match mamy jeden cel: ułożyć 5 jednakowych kostek w rzędzie pionowym, poziomym lub na ukos. To taka bardziej rozbudowa wersja gry Kółko i krzyżyk, więc absolutnie nikt nie będzie miał problemu z ogarnięciem zasad. Zdjęcia nawiązujące do filmów o Harrym to mały bonus. Gra tylko dla dwóch graczy, cena zaczyna się od 55 zł.

Gra Top Trumps Match Harry Potter

Harry Potter: Bitwa o Hogwart

Ta rozbudowana gra wydaje się być jedną z najciekawszych wymienionych tu propozycji, chociaż czytając recenzje otrzymujemy różne opinie. Być może nie jest idealna, ale nie mam wątpliwości, że zachwyci ona każdego Potteromaniaka. Gra polega na kooperacji, a więc wspólnie z przyjaciółmi przyjdzie ci zmierzyć się z Sam Wiesz Kim (a właściwie to z Lordem Voldemortem, przecież i tak będzie próbował was zabić). Gra składa się 7 scenariuszy o narastającym poziomie trudności. Czy uda wam się powstrzymać Śmierciożerców i uratować szkołę przed czarną magią? Liczba graczy od 2 do 4. Cena od 150 zł.

Harry Potter: Bitwa o Hogwart

Szachy czarodziejów

Nie oszukując nikogo, żadne szachy w naszym świecie nie będą się same poruszały lub zbijały. Dostępnych wariantów jest sporo, również tych przypominających szachy czarodziejów. Możemy użyć też zwykłej planszy, aby podszkolić się na wypadek konieczności rozgrywki z olbrzymami. Nie zawsze będziemy mieć przy sobie rudego przyjaciela, który uratuje nas z opresji. Nawiasem mówiąc, pozwolić, aby Ron był w czymś lepszy od nas, to trochę wstyd, czyż nie?

szachy czarodziejów harry potter

Dobble Harry Potter

Dobble popularnością dorównuje serii Cluedo, a zasady gry ma właściwie banalne. Rozgrywka jest szybka, żwawa i wciągająca. Do tego ta grafika! Jeżeli jeszcze nie posiadasz żadnego wydania gry Dobble, edycja z ekipą Harry’ego to na pewno ta, na którą musisz się zdecydować. Grę pokochają zarówno dzieci, jak i dorośli. Cena gry oscyluje w granicach 45 – 50 złotych.

gra dobble harry potter

Scrabble Harry Potter

Specjalna edycja znanej wszystkim, popularnej gry Scrabble. Cel jest tutaj taki sam: układamy słowa z liter i zdobywamy za nie jak najwięcej punktów. W edycji Harry Potter otrzymujemy delikatnie zmienioną planszę oraz Karty Domów i Karty Hogwartu. Czy warto zakupić tą grę jeżeli posiadamy klasyczną wersję scrabbli? Na to pytanie nie uzyskacie jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno nowa wersja może pochwalić się urozmaiceniem rozgrywki oraz dodatkiem w postaci słowniczka dozwolonych słów powiązanych z sagą książek. Przy odrobinie inwencji twórczej, możemy przerobić naszą wersję scrabbli na potterową. Liczba graczy od 2 do 4. Cena zaczyna się od 120 zł.

scrabble harry potter

Czółko wersja Harry Potter, gra towarzyska Hedbanz

Być może mieliście okazję zagrać w Czółko, czyli kalambury gdzie zgadujesz postać lub hasło z karty, którą zamieszczasz na swoim czole. W tej wersji dostajemy hasła oczywiście z uniwersum Harry’ego Pottera. Mogą być to postacie, ale również przedmioty i zaklęcia. Zadajemy pytania, na które można odpowiedzieć „tak” lub „nie”.

gra czółko harry potter

Talisman: Harry Potter

Bardzo lubię oryginalną wersję Talismana, czyli Magię i Miecz. Nie posiadałam swojego egzemplarza, więc trochę zrobiło mi się smutno, że już nie będę miała okazji jej kupić. Co się okazało? Że została wydana wersja Harry Potter! Oczywiście musiałam ją szybko nabyć. Cena nie jest mała, bo oscyluje około 300 złotych. Mi udało się dorwać miesiąc po premierze grę za 270 złotych. Jednak w mojej opinii jest warta tej kwoty. Zasady są bardzo zbliżone do klasycznej wersji Talismana, dodatkowo po planszy porusza się sam Voldemort (kierowany przez graczy) i możemy nim atakować swoich przeciwników. Wydaję mi się, że ta wersja jest prostsza do przejścia (porównując Magię i Miecz).

Nowości z gier planszowych Harry Potter:

 • Story Cubes: Harry Potter 
 • Harry Potter Magiczne Mikstury
 • Rok w Hogwarcie
 • Pictionary Harry Potter 
 • Time’s Up! Harry Potter
 • 5 sekund Harry Potter 
 • Harry Potter UNO
 • Harry Potter Poszukiwanie Bombonierek Lesera 
 • Harry Potter Korytarze Hogwartu 
 • Harry Potter Wyścig do pucharu Trójmagicznego 
 • Harry Potter Rajd po ulicy Pokątnej 
 • Harry Potter Pet Quest gra karciana z figurkami 
 • Harry Potter Sequence 

Harry Potter Monopoly, czyli Magiczne inwestycje

Mogłoby się wydawać, że twórczy Monopoly stworzyli każdą możliwą edycję tej gry, która się sprzeda, a jednak próżno szukać dostępnej polskiej edycji Monopoly Harry Potter. Gdy jest popyt, tam znajdzie się również podaż, dlatego też w internecie znajdziemy perełkę w postaci gry planszowej pod tytułem Magiczne Inwestycje, która – na zamówienie – jest ręcznie robiona. Przypomina Eurobiznes czy też Monopoly, ale klimat ma nie do podrobienia – jest w całości w tematyce Harry’ego Pottera.

Źródło: https://lalilehandmade.pl/produkt/gra-planszowa-magiczne-inwestycje/

Szkoła magów

Ostatnia pozycja na liście gier planszowych, to lekka wariacja nie powiązana bezpośrednio ze światem Pottera. Szkoła magów to gra kościana z prostymi zasadami i ze szybką rozgrywką. Liczba graczy od 2 do 4. Ceny zaczynają się od 60 złotych.

gra planszowa szkoła magów

Inne gry planszowe

Istnieje wiele gier planszowych wartych uwagi, nie mających nic wspólnego z bohaterami z Harry’ego. Chętnie poznam wasze typy gier planszowych o tematyce fantasy.

 • Alchemicy
 • Czary Mary
 • Gra o Tron
 • Descent: Wędrówki w mroku
 • Świat Dysku: Sekary
 • Władca pierścieni
 • Drako: Smok i Krasnoludy
 • Terra Mystica – w tę grę (i wiele innych) zagracie za darmo online ze znajomymi na BoardGameArena.

2. Gry komputerowe, wideo i na telefon

Wcielić się w Harry’ego również możemy poprzez zagłębienie się w fabułę gier komputerowych. Tych sentymentalnych zachęcam do powrotu do starych klasyków. Wielu z nas zapewne grało w Harry Potter i Kamień Filozoficzny. Nie była to może świetna gra, a grafika zapewne przyprawi niejednego o ból głowy (została wydana w 2001 roku), jednak osobiście lubię wracać do gier, w które grałam będąc dzieckiem.

Mamy do wyboru wiele gier komputerowych (część dostępna również na konsole, chociaż niekoniecznie dla nowych wersji). Poniżej znajdziecie listę gier na podstawie książek i filmu wraz z rokiem wydania – to pozwoli uzmysłowić nam, czego można oczekiwać po grafice gry. Niestety żadna z gier nie zdobyła uznania krytyków i zazwyczaj jej ocena waha się od negatywnej (np. Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I) do średniej, maksymalnie dobrej. Aczkolwiek jeżeli już macie do niej dostęp albo znajdziecie ją w promocyjnej cenie, czemu by nie spróbować?

 • Harry Potter i Kamień Filozoficzny (2001)
 • Harry Potter i Komnata Tajemnic (2002)
 • Harry Potter: Mistrzostwa świata w quidditchu (2003)
 • Harry Potter i Więzień Azkabanu (2004)
 • Harry Potter i Czara Ognia (2005)
 • Harry Potter i Zakon Feniksa (2007)
 • Harry Potter i Książę Półkrwi (2009)
 • Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część I (2010)
 • Harry Potter i Insygnia Śmierci: Część II (2011)

Harry Potter Lego

Jak zapewne wiecie, powstaje obecnie wiele gier i filmów na licencji kultowych klocków Lego. Również i przygody Harry’ego zostały zaprezentowane w ten sposób. Mamy do wyboru przygodówki w charakterystycznym stylu Lego (mecze quidditcha ponoć wyglądają przezabawnie), jak również grę logiczną, w której możemy wybudować szkołę magii Hogwart oraz udekorować jej wnętrze.

 • LEGO Creator: Harry Potter (2002)
 • LEGO Harry Potter Lata 1-4 (2010)
 • LEGO Harry Potter: Lata 5-7 (2011)
gra komputerowa lego harry potter

Zagraj w Harry’ego na konsoli

Możesz zagrać w część z powyższych tytułów również na konsoli. Ponadto wyszły ciekawe gry wyłącznie na starsze modele konsoli, czyli Xbox 360 oraz Playstation 3.

 • Harry Potter for Kinect X360
 • Wonderbook: Księga Czarów PS3
 • Wonderbook: Księga Eliksirów PS3

Harry Potter – The Sims 4

W popularnym symulatorze życia, czyli w grze, gdzie szukasz nowych sposobów na zabicie Simów, nie znajdziemy dodatku Harry Potter. W najnowszej edycji, czyli The Sims 4, możemy zagrać w pakiet rozgrywki The Sims 4: Kraina magii. Nie znajdziemy tutaj niestety ulicy Pokątnej oraz znanych nam z serii książek zaklęć. Jednak użytkownicy gry przychodzą na ratunek. Z galerii możemy pobrać bezpłatnie gotowe budynki, takie jak Hogwart czy Nora, oraz gotowe postacie stylizowane na te, tak dobrze nam znane. Możemy również zabawić się w budowniczych i samodzielnie zaprojektować odpowiedni obiekt oraz stworzyć postacie.

the sims 4 harry potter

Minecraft: mod Harry Potter Witchcraft and Wizardry

Dla graczy Minecraft twórcy przygotowali prawdziwy prezent. W grze spotkamy cały magiczny świat znany nam z Harry’ego. Dzięki bezpłatnemu modowi Minecraft School of Witchcraft and Wizardry przeżyjemy na nowo przygody związane z częścią Harry Potter i Komnata Tajemnic.

Gry na urządzenia mobilne

Uczestniczyć w świecie czarów możemy również na naszych smarfonach. Głośnym echem odbiła się zeszłoroczna premiera gry Harry Potter: Wizard Unite. Jej głównym zamysłem jest bycie w ciągłym ruchu, do czego w obecnej sytuacji nie zachęcam. Ponoć twórcy dostosowali tryb gry do konieczności zostania w domu. Warto więc przetestować na nowo grę pod kątem obecności Zgub w najbliższej okolicy. Co jeszcze możemy odpalić na swojej komórce?

 • Harry Potter: Hogwarts Mystery
 • Harry Potter: Magic Awakened (dostępna póki co w Chinach, w 2020 roku ma mieć swoją premierę na świecie).
 • 9 3/4 Amino for Harry Potter Lovers (nieoficjalna aplikacja zrzeszająca fanów)
 • oraz wiele innych nieoficjalnych gier i aplikacji, dostępnych w Sklepie Play.
gra harry potter hogwart mystery

3. Puzzle

Nie odchodząc zbytnio od tematyki planszówek, puzzle to świetny relaks dla jednej osoby lub opcjonalnie dwóch. Idealny pomysł na wieczór przy winie czy herbacie – kto co woli.

Puzzle tradycyjne

Tradycyjne puzzle każdy z nas zna i przynajmniej raz w życiu układał. Dla osoby dorosłej polecam układanie minimum 500 elementów. Mniej elementów to zabawa dla młodszych użytkowników, dorośli nie poczują wyzwania. Do puzzli 1000 elementów i więcej konieczne jest dużo wolnej przestrzeni, zwłaszcza jeśli mamy zamiar rozłożyć proces układania na więcej niż jeden dzień. Dostępnych jest wiele świetnych wzorów związanych z serią filmów o Potterze.

puzzle harry potter hogwart

Puzzle 3D

Puzzle 3D kuszą mnie już od dawna, wydają się świetną alternatywą dla tradycyjnych układanek. Na pewno będzie to nowe wyzwanie. Do każdego pudełka puzzli 3D jest zamieszczona szczegółowa instrukcja, jak je układać. W takim przypadku każdy powinien dać sobie radę, nawet z większą liczbą elementów. Co najważniejsze ułożone budowle mogą spełniać funkcję dekoracyjną, a do wyboru mamy mnóstwo wspaniałych miejsc – możemy ułożyć nawet całą ulicę Pokątną!

puzzle 3d ulica pokątna harry potter

4. Klocki Lego Harry Potter

Nieco zbliżone zastosowaniem do puzzli 3D i jakże wspaniały powrót do dzieciństwa. Gdyby ktoś postanowił podarować mi zestaw Lego Zamek Hogwart, umarłabym chyba ze szczęścia. Taki zestaw posiada ponad 6 tysięcy klocków oraz mnóstwo oryginalnych detali i postaci. Jednak i cena jest bardzo wysoka. Na oficjalnej stronie Lego, zestaw zamku Hogwart kosztuje aż 1850 złotych! Osobom, dla których kwota ta nie jest zaporowa, polecam dokonanie zakupu oraz wypożyczenie mi takiego zestawu na, powiedzmy, tydzień lub dwa. Oddam w nienaruszonym stanie (obiecuję nie obślinić go z radości). Reszta z nas może zadowolić się mniejszym zestawem przygód Harry’ego, które zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych. Do wyboru między innymi: Wielka Sala w Hogwarcie, Wieża Zegarowa na Hogwarcie, Ekspres do Hogwartu, Wierzba bijąca, Chatka Hagrida, Błędny Rycerz oraz wiele innych.

hogwart z klocków lego harry potter

5. Kolorowanki dla dorosłych

Kolorowanki dla dorosłych to zupełnie inny poziom kolorowanek znanych nam z dzieciństwa. Jeżeli ktoś lubił taką formę zabawy, istnieje duża szansa że polubi również ich dorosłą wersję. Zwłaszcza jeżeli będziemy mogli nadać koloru ulubionym postaciom i fantastycznym zwierzętom. Kolorowanki dla dorosłych są uznaną formą odstresowania i pomagają się wyciszyć po ciężkim dniu.

harry potter kolorowanka dla dorosłych

Pomaluj własny obraz Harry’ego

Dla osób o artystycznej duszy oraz braku artystycznych umiejętności dostępne są również gotowe zestawy do malowania obrazu farbami. Otrzymujemy kontury z numerami oraz farby w malutkich pojemnikach. Pozostaje nam tylko postępować wedle instrukcji i patrzeć jak tworzy się arcydzieło z naszym udziałem. Minusem jest mała dostępność takich zestawów, zwłaszcza w tematyce Harry’ego Pottera. Na szczęście jeżeli możemy pozwolić sobie na miesięczny czas dostawy, cudowny chiński portal dostarczy nam to, co tylko potrzebujemy. Na innych aukcjach możemy zamówić również personalizowany obraz (a raczej jego szkic) na podstawie zdjęcia.

harry potter malowanie po numerach

6. Quizy wiedzy o HP

Teleturnieje są popularną rozrywką dla dorosłych. Lubimy testować naszą wiedzę i jednocześnie często zdobywamy nowe wiadomości. Jeżeli do tego dochodzi zdrowa rywalizacja, jest to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu. Sprawdzić swoją wiedzę możesz poprzez ogrom quizów dostępnych w Internecie. Większość z nich została utworzona przez innych Potteromaniaków, więc trudność pytań może być wyzwaniem. Jeżeli znasz osobiście godnego siebie rywala o tytuł Niepożądanego Fana Numer Jeden możecie zmierzyć się ze sobą. Podczas spotkania na Skype (lub innym komunikatorze) jeżeli nie zamieszkujecie obecnie razem. W niektórych aplikacjach mobilnych, np. QuizHouse, jest możliwość wyboru kategorii pytań, w tym kategorii Harry Potter. Przy większej liczbie osób można pokusić się o zorganizowanie rozbudowanego turnieju wiedzy. Osoba prowadząca przygotuje pytania (możecie się zmieniać w tej roli, jeżeli każdy chce wziąć udział w zabawie), ustalacie formę odpowiadania (np. kto pierwszy, ten lepszy) oraz formę nagrody (np. 10 punktów dla Gryffindoru!).

7. Maratony filmowe i książkowe

Duża ilość wolnego czasu w domu to idealny moment na maraton Harry’ego Pottera. To, czy zdecydujemy się na serię filmów czy ponowną lekturę sagi książek, zależy od nas. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego. Mimo, że fabuła nie będzie dla nas odkryciem, możemy zmienić trochę dotychczasowy sposób oglądania filmów. Oglądamy zazwyczaj z dubbingiem lub napisami polskimi? Wyłączmy je całkowicie lub postawmy na angielskie napisy (lub w zupełnie innym języku). Może posłuchamy audiobooka czytanego przez Piotra Fronczewskiego? Albo książki czytanej w wersji angielskiej i zaczniemy się przyzwyczajać do brytyjskiego akcentu. Storytel posiada w swojej ofercie audiobook w języku polskim oraz angielskim. Warto skorzystać i włączać przynajmniej kilkanaście minut książki przed snem.

8. Nauka angielskiego z Harrym

Pomysł z wcześniejszego punktu o słuchani audiobooków lub oglądani w oryginale filmów, na pewno pomoże nam w nauce angielskiego. Możemy również sami czytać książki po angielsku, jednocześnie wyłapywać pewne słówka lub po prostu oswajać się z tekstem pisanym i użytą konstrukcją zdań. Na Youtube znajdziemy gotowe filmiki omawiające wybrane fragmenty z filmów o Harrym. Jak szukać odpowiednich filmików> Na przykład poprzez użycie frazy Learn English with Harry Potter. Kolejne trzy punkty również są świetnym sposobem na naukę angielskiego z Potterem.

9. Wirtualny escape room

Specyfika rozrywki typu escape room jest znana dla wielu z nas. W Polsce znajdziemy co najmniej kilka pokoi w stylu potterowskim. Polecam szczególnie Syreni Śpiew we Wrocławiu. Jednak w obecnej sytuacji pozostaje nam podjąć jedynie wirtualne próby na wydostanie się z pokoju. Na wielu portalach można było znaleźć informacje o uruchomionych wirtualnym escape roomie w tematyce Harry’ego Pottera. Udział w zabawie jest darmowy, wymagana jest znajomość angielskiego lub samodzielne tłumaczenie treści. Link tutaj.

10. Wizarding World (dawne Pottermore)

Oficjalny serwis, może być znany części osób jako dawne Pottermore. Znajdziemy tutaj wiele smaczków od samej J.K.Rowling. Interesującym działem na stronie jest J.K. Rowling Archive, gdzie znajdziemy artykuły od autorki. Do tego sporo quizów wiedzy, ciekawostki i aktualności na temat Harry’go Pottera i Fantastycznych Zwierząt. Mamy możliwość dołączenia do oficjalnego fanklubu Pottera oraz zaangażowanie się w społeczność. Dowiemy się dzięki temu do jakiego domu należymy oraz co jest naszym Patronusem.

11. Wirtualna szkoła magiczna

Kto z nas nie chciał uczęszczać do Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie? Na list z Hogwartu wyczekuję do tej pory, mimo że w moim wieku mogłabym liczyć jedynie na posadę woźnej lub bibliotekarki. Jeżeli również chcecie poczuć się jak uczniowie Szkoły Magii, macie teraz taką możliwość. Bezpiecznie ze swoich domów, możecie zapisać się na lekcje online.

harry potter wielka sala hogwart

Hogwarts is Here

Mocno promowana w polskich serwisach internetowych strona. Wydaje mi się, że powstała stosunkowo niedawno. Jesteśmy zachęcani do zapisów do szkoły magii, wyboru domu (sami decydujemy, do którego pasujemy) oraz uczestnictwa w zajęciach w języku angielskim.

Hogwart RPG

Istnieje również wiele internetowych szkół magii prowadzonych w języku polskim. Warto zwracać uwagę na daty roku szkolnego, bo możliwe że strona istnieje od 10 lat i ostatnio coś na niej działo się jakieś 5 lat temu. Przykładem działającej strony jest Hogwart RPG.

12. Gotuj z Harrym

W książkach otrzymujemy kilka charakterystycznych potraw dla brytyjskiej kuchni, a kilka całkowicie nowych, stworzonych przez Rowling na potrzeby książek. Fanom gotowania proponuję zaszaleć w kuchni i stworzyć własne interpretacji pyszności z książek. Osoby, które nie czują się na siłach aby tworzyć przepisy kulinarne od podstaw, mogą skorzystać z gotowych. Jakie są kultowe potrawy i słodkości z książek o przygodach Harry’ego Pottera?

 • Piwo kremowe
 • Ciasto Dyniowe
 • Domowe ciastka Hagrida
 • Domowe toffi pani Weasley
 • Kanarkowe kremówki
 • Musy-świstusy
 • Treacle tart (tarta melasowa) – ulubione ciasto Harry’ego
 • Sok dyniowy
 • Ognista Whiskey

Z propozycji powyżej najciekawsze według mnie jest Piwo Kremowe. Napój, którym zachwycają się wszyscy uczniowie Hogwartu, jak również dorośli czarodzieje. Jeżeli nie mamy możliwości udać się do Trzech Mioteł, możemy samodzielnie przygotować czarodziejski napój. Przepisów jest od liku, nie będę nawet udawać, że którykolwiek został przeze mnie stworzony lub co najmniej zmodyfikowany, bo nie posiadam takich umiejętności. W przyszłości może pokuszę się o przygotowanie osobnego wpisu na temat jedzenia występującego w serii, jednak póki co odsyłam was do świetnego bloga Miodowe Królestwo. Znajdziecie tam mnóstwo przepisów z odniesieniami do potrawy z książki oraz świetnymi fotografiami. Autorce chciałabym przekazać jedno: dobra robota!

piwo kremowe przepis
Źródło: https://miodowekrolestwo.com/2017/05/piwo-kremowe/

13. Fanfiki

W trakcie wydawania kolejnych książek z serii, furorę robiły opowiadania fanów. Powstawały często dalsze losy bohaterów według pomysłu czytelników, gdy nie wiedzieliśmy jeszcze jak naprawdę fabuła dalej się potoczy według wizji samej autorki. Zależnie od warsztatu pisarskiego danej osoby i kreatywności, niektóre opowiadania są naprawdę warte uwagi. Mnogość wariacji na temat znanych postaci, wprowadzanie nowych, zmienianie biegu historii którą już poznaliśmy. Jeżeli odnajdziemy temat i styl, który nam odpowiada, jest szansa że zaczytamy się w historii stworzonej przez anonimowego fana Pottera. Możemy również puścić wodzę fantazji i ćwiczyć swój warsztat pisarski, tworząc własne opowiadania osadzone w uniwersum Harry’ego Pottera.

14. Uwolnij skrzaty domowe

Zgredek jest jedną z moich ulubionych postaci. Odważny skrzat domowy, który wyprzedza światopoglądem swoje czasy i walczy o wolność swoją i swoich braci (oczywiście w ramach rozsądku, za duża wypłata również nie jest wskazana). Każdy zna upodobanie Zgredka do pewnej części garderoby, która zaczęła się od momentu uwolnienia go od służenia Malfoy’om przez Harry’ego.

Kolejną moją propozycją na aktywność związaną z Harrym jest nauka robienia na drutach. To nieco luźniejsze powiązanie z serią książek możemy połączyć właśnie ze Zgredkiem. Nauczmy się i uszyjmy parę skarpetek (koniecznie dwóch różnych!), z których każdy skrzat domowy byłby dumny. Osoby początkujące mogą również pójść śladami Hermiony i zacząć od wyrobu czapeczko-podobnych części odzieży, które miały służyć do uwalniania skrzatów z Hogwartu.

Nie sposób nie wspomnieć o pani Weasley i jej kultowych swetrach. Kto by nie chciał otrzymać takiego swetra pod choinkę? Jeszcze trochę czasu do grudnia na podszkolenie swoich umiejętności i stworzenie unikalnych prezentów dla najbliższych. Przykładowy tutorial jak zrobić sweter Weaslay’ów samodzielnie.

15. Gadżety Potterowe

Każdy Potteromaniak posiada lub chciałby posiadać wybrane gadżety z Harry’ego Pottera. Nieustająca popularność serii, sprawia, że są one bez problemu dostępne w wielu sklepach. Sam przegląd dostępnych produktów potterowych może dostarczyć nam sporo frajdy. Wolny czas, który teraz posiadamy jest świetną okazją na zakupy online. A możliwości jest mnóstwo. Możemy poszukać inspiracji na aranżację mieszkania w nowym stylu (wiadomo jakim), poszukać dekoracji do wkomponowania w obecny wygląd pomieszczenia, czy też gadżetu dla siebie – ubrań, biżuterii, dodatków.

O gadżetach Pottera powstanie w niedalekiej przyszłości osobny wpis. Poniżej natomiast przykładowe pomysłowe gadżety, które przynajmniej trzeba zobaczyć:

 • kolekcja charmsów Harry Potter z Pandory
 • skarpetki „Dobby is a free elf”
 • notatnik Mapa Huncwotów
 • magiczna lampa Eliksir Wielosokowy
 • figurki Funko POP
 • wycieraczka Alohomora
 • lewitujący długopis Nimbus 2000
 • Koszulka Trio (Harry, Ron, Hermiona) w stylu Przyjaciół
 • poszewki na poduszki dekoracyjne w różnych stylach

Nie bójcie się również korzystać z dobroci Aliexpress. Wybór i ceny dostępnych tam produktów nie można porównać z żadnym innym portalem. Jeżeli boicie się i nie wiecie jak złożyć zamówienie w tym serwisie, dajcie znać w komentarzu to pomogę w miarę możliwości. Zwracając uwagę na koszty dostawy i opinie, możecie znaleźć prawdziwe perełki, niedostępne w Polsce.

16. DIY gadżety HP

Źródłem inspiracji dla gadżetów Do It Yourself są portale społecznościowe, takie jak YouTube oraz Pinterest. Instrukcja (zdjęcia bądź wideo) jak wykonać daną rzecz krok po kroku powinna być wystarczająca dla każdego. Jeżeli więc nie chcemy kupować gotowych produktów, a chętnie byśmy poszerzyli naszą kolekcję gadżetów HP, to świetne rozwiązanie dla nas. Może zdarzyć się, że część materiału będziemy musieli również dokupić, jednak zapewne będą to niższe kwoty niż za licencjonowane gadżety z serii. Nie wspominając również ile frajdy może nam sprawić ręczne tworzenie pamiątek. Nasze wykonanie sprawi, że te rzeczy będą na pewno unikalne.

Krótka lista propozycji gadżetów, które możemy sami wykonać:

 • różdżka magiczna
 • mapa Huncwotów
 • zakładka do książki
 • list z Hogwartu
 • planner / kalendarz
 • gra typu Monopoly
 • Tiara Przydziału

17. Podręczniki Hogwartu

Nie tylko sama seria przeniesie nas w świat Pottera. Uzupełnienie sagi znajdziemy w oficjalnych wydaniach od samej J.K.Rowling, jak i w nieoficjalnych książkach nawiązujących do serii lub magii samej w sobie.

Baśnie Barda Beedle’a

Mimo, że znamy już Opowieść o Trzech Braciach i wydawać by się mogło, że jesteśmy za starzy na bajki (dobry żart, czytacie właśnie przydługi wpis o atrakcjach dla maniaków książki dla dzieci), to na pewno pozycja, jaką warto znać. Dochód z książek przeznaczony jest w całości na cele charytatywne, a wydanie które możemy zakupić nie jest byle jakie! Sama Hermiona Granger przełożyła opowiadania z run antycznych, a dyrektor Albus Dumbledore uzupełnił je własnoręcznie obszernym komentarzem. Do tego otrzymujemy kilka słów od autorki, J.K.Rowling, oraz przepiękne ilustracje.

Baśnie barda Beedle’a

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Z serii Podręczniki Hogwartu, niesamowite wydanie książki Newta Skamandera. Dowiemy się z niego wszystkiego o fantastycznych zwierzętach i jak je możemy znaleźć. Złośliwcy twierdzą, że jest to jedyna książka, jaką kiedykolwiek przeczytał Hagrid, ja się z tym absolutnie nie zgadzam. Wszyscy wiemy, że zapoznał się również z Księgą Potworów oraz poradnikiem Jak Wytresować Smoka.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Quidditch przez wieki

Quidditch przez wieki to must-have dla wszystkich fanów sportu wyczynowego na miotłach. Znajdziemy tutaj odpowiedzi na pytania skąd pochodzi złoty znicz, czy też w jaki sposób powstały tłuczki. Podręcznik, który bije stale rekordy popularności w bibliotece Hogwartu. Pozycję numer jeden stracił tylko w czasie zagrożenia związanego z otwarciem Komnaty Tajemnic, kiedy to został strącony na miejsce drugie przez Historię Hogwartu.

Quidditch przez wieki

Fantastyczne zwierzęta – scenariusz filmowy

Możemy zakupić i przeczytać oryginalny scenariusz filmów z serii Fantastyczne zwierzęta. Dostępne są również książki na podstawie tych filmów.

Harry Potter i Przeklęte Dziecko

Książka, która dzieli fanów. Z jednej strony doczekaliśmy się kontynuacji naszej ukochanej serii, z drugiej strony… No właśnie. Nie jest to zdecydowanie znany nam „Harry Potter”, mimo że odnajdziemy na okładce nazwisko Rowling. Jeżeli podejdziemy do tego jako do ciekawostki, musimy i tą książkę przeczytać. Przynajmniej raz w życiu.

Harry Potter. Podróż przez Historię Magii

Pięknie ilustrowana książka, która przeniesie nas w magiczną podróż. Prawdziwa perełka w formie albumu, z której wydania każdy fan będzie zachwycony. Otrzymujemy niepublikowane dotąd szkice profesorów i magicznych zwierząt, odręczne zapiski i ilustracje J.K. Rowling.

Harry Potter. Podróż przez Historię Magii

Książki Lego Harry Potter

 • Lego Harry Potter. Czas na magię!
 • Lego Harry Potter. Witaj w Hogwarcie
 • Lego. Harry Potter. Czarodzieje z Hogwartu. Przewodnik
 • Lego Harry Potter. Czarodzieje w akcji
 • Lego Harry Potter. Gdzie jest profesor Snape?

18. Planowanie podróży śladami HP

Obowiązkowy czas siedzenia w domu to doskonała okazja do planowania przyszłych wyjazdów. Gdy jesteśmy uwięzieni w czterech ścianach, odskocznią będzie zarówno wirtualny spacer jak i tworzenie swoich własnych „bucketlist„. Jakie są lepsze miejsca warte zwiedzenia, jeśli nie te związane z Harrym Potterem? Niedługo powstanie osobny wpis odnośnie takich miejsc, na razie polecam poszukać potterowskich perełek na własną rękę.

śladem harrego pottera wiadukt hogwart express

19. Poszerz swoją wiedzę

Skończyliśmy już naszą oficjalną edukację, a być może nawet wirtualną szkołę magii. Co dalej? Możemy dalej poszerzać swoją wiedzę, nie tylko w tematyce samej opowieści o Harrym. We własnym zakresie pozostaje nam nauka o dziedzinach, które występują zarówno w świecie czarodziejów, jak i mugoli. W mugolskich księgarniach znajdziemy wiele naukowych oraz popularno-naukowych książek w następujących tematach:

 • Numerologia
 • Wróżbiarstwo
 • Astrologia
 • Zielarstwo
 • Eliksiry/Alchemia (lub Chemia)

Może i ciekawsza byłaby lekcja Astrologii na najwyższym piętrze Wieży Astronomicznej pod okiem profesor Sinistry, ale i lektura książek Stephena Hawkinga będzie wystarczająco satysfakcjonująca. Nie zapominajmy o możliwości oglądania filmów dokumentalnych oraz wykładów z Planetarium.

20. Filmy spoza kanonu

Oprócz ośmiu filmów na podstawie książek o Harrym, pojawiły się dotychczas dwa filmy Fantastyczne zwierzęta: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć oraz Fantastyczne zwierzęta: Zbrodnie Grindelwalda. Planowo ma się pojawić pięć filmów z tej serii.

Fanowskie filmy

Również i w kwestii filmów, możemy liczyć na działania fanów. Powstał fanowski film z Voldemortem (Voldemort: Origins of the Heir). Na YouTube możemy obejrzeć 50-minutową opowieść o Sami Wiecie Kim, który kończy naukę w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Film cieszy się sporą popularnością. Obejrzało go już ponad 16 milionów osób.

Dla miłośników Huncwotów i Snape’a, również się coś znajdzie. Kolejny prequel Harry’ego Pottera ma tytuł Severus Snape i Huncwoci (Severus Snape and the Marauders). Film jest o połowę krótszy (trwa około 25 minut) i obejrzało go o połowę mniej widzów. Otrzymujemy w nim kolejne porachunki Jamesa Pottera i jego przyjaciół z Severusem Snapem.

21. Poszukaj innego świata

Mimo, że nie znajdziesz takiego świata, istnieje wiele naprawdę dobrych książek z fantastyki które warto znać. Świat czarodziejów, wampirów, elfów, wróżek odnajdziemy bez problemu w literaturze pięknej. Są to często wykorzystywane motywy w fantastyce. Kilka propozycji poniżej. Jakie książki polecasz? Podpowiedz coś w komentarzu.

 • Czarodzieje Hateway, Cabak Marek Bartłomiej
 • Mroczniejszy odcień magii. Odcienie magii, Schwab V.E.
 • Czarodzieje, Lev Grossman
 • Opowieści z Narnii, Clive Staples Lewis
 • Eragon, Christopher Paolini
 • Miasto kości, Cassandra Clare
 • Wojny Duszków, Herbie Brennan
 • Nacja, Terry Pratchett
 • Septimus Heap Zakazana magia Księga I, Sage Angie

22. Wyślij list sową

Pewnie niewielu z nas posiada Hedwigę lub Erolla jako zwierzę domowe, a do sowiej poczty kawał drogi. Możemy jednak przygotować piękny list, pisany ręcznie. Co proponuję? Powrót do sztuki kaligrafii. Istnieje wiele pięknych zestawów papierniczych, do tego porządne pióro wieczne (lub zwykłe pióro maczane w atramencie, jak to robił Harry) i poradniki online.